17.4.2012

24.1.Zimní Kopa naruby

24.1. Zimní "Kopa naruby" aneb tudy cesta nevede.
 
     Jednou z akcí proslulého Přemy Poskera je Zimní „Kopa naruby“. Autobusem se jede na Červenohorské sedlo a odtud na běžkách přes Pekárku, Nad Vysokým vodopádem na Videlský kříž, dále pak na Kristovo loučení dolů na Rejvíz, Prameny Javorné a Čertovy kameny do Jeseníku. Krásný kus cesty, jenomže.
     Ani letos není dostatek sněhu na celé trase a tak ráno na autobusáku probíhá změna. Jedeme na Videlský kříž a odtud buď na Rejvíz nebo na Sedlo. Zkrácená verze.
     Vyjedeme na Vidly a ihned vidíme, že směrem na Rejvíz to nepůjde, takže je rozhodnuto. Hurá na Sedlo. Ovšem ani tudy cesta nevede. Asi dva kilometry běžky neseme. Pak se objeví stará, zmrzlá stopa a my si myslíme, že máme vyhráno. Dalibor vytahuje horskou záchranu, kterou ráno koupil v Penny.
     Jenomže zase jenomže. Na cestě Nad Vysokým vodopádem stopa mizí a sníh je tu zmrzlý. Jsme jako malé želvičky plácající kolem sebe ploutvičkami. Přema vyhlašuje druhou změnu. Lyže přesouváme z nohou do rukou a po modré jdeme pěšky ke Švýcárně. Trvá nám asi hodinu, než potkáme hlavní nádhernou stopu vedoucí ze Sedla. Když ji vidím, dávám Přemovi můj batoh a jedu, konečně stylem připomínajícím běh na lyžích, na „Sedýlko“ pod Pradědem. Je tu nádherné slunné počasí a stopa krásně vyřezaná. Jedu zpět z touto dobrou zprávou a přichází třetí změna. Jedeme na Praděd! A to už jsme se od  „Kopy naruby“ hodně vzdálili, že?
     Pod vrcholem bylo fantasticky. Mám odtud již stovky fotek, ale stejně mi to nedalo a znovu fotím. A nejen já. Bylo to jako u mola módní přehlídky. Foťáky a mobily jen cvakaly. V restauraci na Pradědu bylo příjemně, polévka byla taková teplá a pivo - jiné. Na chuť jsme si dali vrcholového Praděda a to v několika vydáních.
     Cesta dolů byla rychlá. Tedy do okamžiku, kdy si Dalik zlomil jednu hůlku. Tým jel zajistit místa k sezení do restaurace na Sedle a já s přítelem v nouzi kousek po kousku ukrajoval poslední kilometry stopy.
 
Miki
 
všechny fotky
    
 
01.jpg
02.jpg
03.jpg
04.jpg
05.jpg
06.jpg
07.jpg
08.jpg
09.jpg
10.jpg
11.jpg
12.jpg
13.jpg
14.jpg
15.jpg
16.jpg
17.jpg
18.jpg
19.jpg
20.jpg
SPONZOŘI
Domist.jpg
logo Harbich web.jpg
Trymeta mala kopie.jpg
logo Paprsek uprava stranky.jpg
Certovy kameny.jpg
Stolarstvi.jpg
 
  PODĚKOVÁNÍ
Sport servis Tomšů
web

Velosport Chuděj
web

Jesenickému týdeníku
web

Olinovi Nešporovi
Petříkov - Brno


 
 
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one