17.4.2012
Slunovrat Petříkov 2013

Bikerovi nejoblíbenější dny v roce, kdy denní svit suverénně vládne noční tmě, a tedy se dá šlapat do pedálů 16 hod denně, jsou nerozlučně spjaty s jednoetapovým cyklistickým závodem ve výletním tempu - MTB Summer Solstice Petříkov „U Šumáka". Letos se na startu sešlo 155 závodníků, přičemž drtivá většina byli recidivisté, kteří se podíleli na páchání této akce i v letech minulých. Abych byl přesný, kdo přišel až na start, tak prohloupil, neboť v rámci předstartovní přípravy Šumák připravil úžasný snídaňový raut. Každý dietolog vidící mou nálož na talíři by šel do mdlob, ale to nejhorší přišlo až ve chvíli, kdy jsem byl přesvědčen, že se do mně už nic nevleze. Žádná dáma z něho nespustila oči, stál přímo uprostřed a byl to ON - jahodový dort. Po další vydatné náloži sladkého jsem si nebyl vůbec jistý, zda vyjedu na Smrk nebo skončím z prvního smrčku.

Přes tyto ranní „útrapy" jsme se zdárně postavili na start. Orlí formaci tvořilo trio orlů - já, Věrka a Miki, v doprovodu Míši Ulrycha, mého taťky a kompletní rodiny Kirschnerů. Hendikep byl pro všechny závodníky stejný, a to sklenka sektu s jahodou, prý je to ideální ionťák. V 10:10 padl startovní výstřel, ehm výstřel špuntu z láhve sektu, a početná skupina bikerů se vydala na trať, která vedla z Petříkova přes Smrk, Mates, Sedlo Peklo, Špičák, Petrovice, Skorošice, Žulovou, Černou Vodu, Vápennou (v mapě špatně pojmenovanou, když obec se jmenuje Kirschnerov), Nýznerov, dále údolím Stříbrného potoka a přes Smrk zpět do Petříkova. Přejezd přes Smrk mírně protáhl povolený rychloupínák Věrčina předního kola, ale po rychlé opravě jsme již letěli z kopce směr Černá Voda, tedy první občerstvovací stanice. Bohužel ani v této fázi se nám nevyhnuly technické komplikace. Mikimu přestal fungovat lock-out na vidlici a byl z toho mírně nervózní. Nenechali jsme si tím pokazit náladu a přišli na to, že reklama „Dej si mentos a nápad je tu" pěkně kecá, že by správně měla znít „Dej si pardála, nápad je tu a z Mikiho je pardál". Po krátkém, ale vydatném občerstvení a opravě Mikiho vidlice jsme se vydali dále na trasu směr Kirschnerov. Mimo závodní plán jsme absolvovali prohlídku obce a všichni jsme se shodli, že soutěž „Obec Jesenicka" je zjevně podplacená, jinak není možné, že Kirschnerov neobsadil první tři místa současně.

Po pár km jízdy následovala další občerstvovací stanice s wellness v Nýzněrově. Počasí nám v průběhu dne přálo, tak bylo nezbytné dodržovat pitný režim a posilnit se před dlouhým výjezdem na Smrk. Je pravda, že když i Milada Zetochová opouštěla tuto občerstvovačku před námi, mírně jsem znervózněl, ale věřili jsme, že nabranou ztrátu ještě doženeme. Při stoupání na Smrk ale všechny úvahy vzaly za své. Sluníčko svítilo, bylo krásně, tak jsme se dohodli, že si trasu protáhneme po polské hranici na Paprsek. Zde nás přivítal sám majitel p. Míka, obsloužil nás na stříbrném podnose a chvilku s námi poseděl. Nikomu se zvedat nechtělo, ale aspoň formálně do cíle jsme dorazit všichni chtěli, tak jsme se zase vydali na cestu s tím, že už to máme jen z kopce. Ani tato úvaha se nepotvrdila jako správná. Těsně před křižovatkou na Černém potoce Miki zjistil, že na řídítkách nemá tachometr, tak jsme otočili biky a začali stoupat zpět na Paprsek s očima na šťopkách. Můj tip, že tachometr Miki vytřepal ve chvíli, kdy mi ukazoval speciální chvat, jak za jízdy obouruč zamknout pokažený lock-out, se potvrdil a kousek za Císařskou jsme ztracený přístroj opravdu nalezli. Miki byl šťastný, že má tachometr a ještě si polepšil. Z obyčejné ztracené Sigmy se rázem stala speciální Věrka - Rubena edice. Aspoň jsme názorně viděli, jak všichni „následujeme" našeho kapitána, protože když tachometr padal z řídítek, stihla ho Věrka přejet svým kolem a zanechat na něm otisk pláště.

Po pár km sjezdu jsme zdárně dorazili do cíle s úsměvy od ucha k uchu, protože takto povedený závod asi hned tak zase nezažijeme. Třešničkou na dortu byla Šumákova výtečná živáňská a nezapomenutelná pozávodní party, ale to už by bylo na úplně jiný článek..

Takže nezbývá než říci: Děkujeme a příští rok zas..

Patrik

všechny foto: Robert N.


01.jpg
02.jpg
03.jpg
04.jpg
05.jpg
06.jpg
00.jpg
000.jpg
07.jpg
09.jpg
10.jpg
11.jpg
12.jpg
13.jpg
14.jpg
15.jpg
16.jpg
17.jpg
18.jpg
19.jpg
20.jpg
29.jpg
30.jpg
31.jpg
32.jpg
33.jpg
34.jpg
35.jpg
36.jpg
37.jpg
38.jpg
39.jpg
40.jpg
41.jpg
42.jpg
43.jpg
44.jpg
SPONZOŘI
Domist.jpg
logo Harbich web.jpg
Trymeta mala kopie.jpg
logo Paprsek uprava stranky.jpg
Certovy kameny.jpg
Stolarstvi.jpg
 
  PODĚKOVÁNÍ
Sport servis Tomšů
web

Velosport Chuděj
web

Jesenickému týdeníku
web

Olinovi Nešporovi
Petříkov - Brno


 
 
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one